Rodzinnie – o ślubie

Każdy, kto takie wydarzenie ma już za sobą, dobrze wie, że ślub jest nie tylko ważną, symboliczną ceremonią, którą to wraz z następującym po niej weselem wspomina całe życie nie tylko para młoda, ale i najbliższe osoby z jej otoczenia, ale i niezwykle skomplikowanym i czasem trudnym do zorganizowania logistycznym przedsięwzięciem.

Oczywistym jest, że panna młoda musi zakupić suknię, a pan młody smoking czy garnitur; że gościom należy rozesłać zaproszenia, a na wesele zaprosić zespół muzyczny, który umili wszystkim czas i zagwarantuje, iż goście będą się wspaniale bawić, tańcząc do białego rana. Niemniej na tym konieczne działania, jakie trzeba przedsięwziąć, gdy organizujemy ślub swój własny lub niekoniecznie, się nie wyczerpują. Ślub jest wydarzeniem czy, trzymając się branżowej terminologii, „eventem”, które wymaga kompleksowego przygotowania. I tak, sklep ślubny, który oferuje wszystkie niezbędne gadżety czy ślubne dekoracje – od zaproszeń, przez bukiety kwiatów po dekoracje sali weselnej – jest tym czego nam potrzeba, jeśli zmierzyć musimy się z wyzwaniem, jakim z pewnością jest zorganizowanie ślubu. Jakich zakupów trzeba przed nim dokonać? Co jest tak naprawdę potrzebne, jeśli chcemy zagwarantować sobie i innym udaną ceremonię (czy udaną imprezę…)? Wszystko zaczyna się od wspomnianych zaproszeń. Dekoracje ślubne muszą być eleganckie i prezentować się naprawdę z klasą i wdziękiem jak panna młoda, mówiąc z przymrużeniem oka. Jeśli decydujemy się na zaproszenie nie neutralne, ale w jakimś stopniu, kierunku czy sensie stylizowane, dobrze by było, by cały ślub oraz wesele były utrzymane w podobnej konwencji. Stylistyczna koherencja jest tu ważna jak w niewielu innych przypadkach. I tak, podobne do zaproszeń powinny być np. wizytówki porozstawiane na weselnych stołach, a obrana już na początku kolorystyka powinna obowiązywać w dekoracjach, które to umieścimy w kościele czy na weselnej sali, również na samochodzie czy dorożce, jeśli takowe wynajmiemy.

slub

Co do sukni ślubnej sprawa wygląda w ten sposób, iż zwykle jest oba dopasowywana po prostu do preferencji panny młodej czy tego, jakiej jest postury, niemniej jeśli pobiera się dwoje pasjonatów jakiejś dyscypliny sportowej, muzyki, filmowego gatunku i chcą oni wyrazić swoją pasję, która to np. ich kiedyś połączyła, również podczas ślubu, zdarza się, iż nawet ubrania, jakie będą na sobie mieli, są z ową pasją związane. Wtedy oczywiście wszystkie inne gadżety powinny być choćby w małym stopniu takim powiązaniem nacechowane, zawierać jakiś charakterystyczny dla owego motywu element.

Ślub wiąże również ze sobą całą rodzinę. Nie ma lepszej okazji, aby spotkać wszystkich dawno nie widzianych krewnych, a nawet poznać tych, których jeszcze nie znaliśmy. Nic tak nie cementuje rodzin jak ta ceremonia, dlatego jest ona tak ważna w polskiej pro-rodzinnej kulturze. Nie wdając się już w kwestie ideologiczne i nie mieszając do tego polityki, uważam, że to bardzo dobrze. Osobiście niespecjalnie lubię różne rodzinne nasiadówki i imieniny cioci Grażynki, ale dla mnie każde wesele jest fajną i miłą celebracją wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny. Kiedyś nie lubiłam ślubów, ale polubienie tej całej otoczki przyszło mi z czasem, gdy poznałam, jakimi fantastycznymi ludźmi jestem otoczona. I ich wszystkich pozdrawiam.